Любашівська громада
Одеська область, Подільський район

Рішення №7770 «Про затвердження Програми регулювання чисельності безпритульних тварин на території Любашівської селищної територіальної громади на 2025 - 2030 роки»

Кількість переглядів: 4
Скликання: 8 скликання
Сесія: 38
Тип документу: Рішення
Дата: 11.04.2025
Номер документу: 7770
Назва документу: Про затвердження Програми регулювання чисельності безпритульних тварин на території Любашівської селищної територіальної громади на 2025 - 2030 роки
Прикріплені файли:

ХXXVІІI сесія VІІІ скликання

Р І Ш Е Н Н Я

 

11 квітня 2025 року                                                                                                  № 7770

 

   Про затвердження Програми регулювання чисельності безпритульних тварин на території Любашівської селищної територіальної громади на 2025 - 2030 роки

 

Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  відповідно до законів України «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про благоустрій населених пунктів», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб», селищна рада

 

ВИРІШИЛА:                        

 

  1. Затвердити Програму регулювання чисельності безпритульних тварин на території Любашівської селищної територіальної громади на 2025 - 2030 роки, що додається.
  2. Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Любашівської селищної ради, забезпечити організаційне виконання заходів Програми.

3. Фінансовому управлінню Любашівської селищної ради забезпечити фінансування заходів, передбачених Програмою в межах наявних асигнувань, затверджених у бюджеті селищної ради на відповідний бюджетний період.

4.  Це рішення:

- може бути зупинене у п’ятиденний строк з моменту його прийняття селищним головою і внесене на повторний розгляд ради із обґрунтуванням зауважень (частина 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»);

- може бути оскаржено в адміністративному суді в шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися  про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України), якщо інший порядок оскарження не передбачений чинним законодавством;

- набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення на веб-сайті Любашівської селищної ради: https://lubashivska-gromada.gov.ua/ (стаття 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.

 

Селищний голова                                                                                     Геннадій ПАВЛОВ  

 

 

                                                         Додаток

     до рішення селищної ради

     від 11 квітня 2025 року № 7770

 

 

 

 

 

 

 

 

 

П Р О Г Р А М А

регулювання чисельності безпритульних тварин

на території  Любашівської селищної територіальної громади

на 2025 - 2030 роки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

селище Любашівка-2025

 

 

ЗМІСТ

 

Паспорт програми

3

 

ВСТУП

4

  1. Визначення проблеми, на розв’язання якої

спрямована Програма

 

4

  1. Мета Програми

 

5

  1. Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми

5

  1. Очікувані результати виконання Програми

5

5.   Перелік завдань і заходів Програми. Строки виконання

 

6

  1.  Координація та контроль за ходом виконання Програми

6

Додатки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПАСПОРТ

Програми регулювання чисельності безпритульних тварин

на території  Любашівської селищної територіальної громади

на 2025 - 2030 роки

 

1.

Ініціатор розроблення програми

Відділ містобудування, архітектури та житлово – комунального господарства Любашівської селищної ради

2.

Розробник програми

Відділ містобудування, архітектури та житлово – комунального господарства Любашівської селищної ради

4.

Співрозробники програми

-

5.

Відповідальний виконавець програми

Відділ містобудування, архітектури та житлово – комунального господарства Любашівської селищної ради

 

6.

Учасники програми

Відділ містобудування, архітектури та житлово – комунального господарства Любашівської селищної ради

 

7.

Термін реалізації програми

2025 -2030  р.р.

7.1

Етапи виконання Програми

І етап – 2025-2026 роки

ІІ етап – 2027-2028 роки

ІІІ етап – 2029 -2030 роки

 

8.

Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм)

Бюджет Любашівської селищної територіальної громади.

 

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, у тому числі:

2025-2026 роки-100,0 тис. грн.

2027- 2028 роки -40,0 тис. грн.

2029-2030 роки 40,0 тис. грн.

 

9.1.

Кошти місцевого бюджету

180,0 тис. грн

9.2.

коштів інших джерел

0

 

 

 

 

 

ВСТУП

 

Необхідність розроблення Програми виникла у зв’язку зі збільшенням кількості безпритульних тварин, що становить небезпеку для людей, що, у свою чергу, сприяє поширенню інфекційних та паразитарних хвороб серед населення, джерелом збудників яких є безпритульні тварини, погіршення санітарно-епідеміологічного стану місцевості, якості життя людей, загибель тварин та жорстоке поводження з ними. Враховуючи аналіз ситуації у сфері поводження з домашніми та безпритульними тваринами можна зробити висновок, що чисельність безпритульних тварин збільшується за рахунок двох чинників: неконтрольованого розмноження безпритульних тварин та надходження домашніх тварин, які втратили господарів. Лише комплексні заходи з запобігання неконтрольованого розмноження домашніх тварин, здійснювані силами місцевої влади, є ефективними щодо регулювання чисельності безпритульних тварин незалежно від того, який метод регулювання безпритульних тварин практикується.

Програма спрямована на зменшення чисельності безпритульних собак на території громади. Програма також спрямована на роботу з населенням по впровадженню в суспільну свідомість стандартів гуманного поводження з тваринами. Змістом Програми є проведення комплексу управлінських, економічних і правових заходів, що враховують закони екології, направлених на зниження чисельності безпритульних тварин в громаді, а саме:

  • проведення масової стерилізації безпритульних тварин з поверненням до місця їх попереднього мешкання і поступове, протягом декількох років, значне зниження їх кількості;
  •  організація вилову безпритульних тварин гуманним методом на основі нової технології;
  •  обов'язкова вакцинація тварин, що випускаються на волю, від сказу з вилученням агресивних і хворих тварин;
  •  активна робота з населенням по упровадженню в суспільну свідомість стандартів гуманного поводження з тваринами і необхідності їх стерилізації.

 

1.  Визначення проблеми, на розв’язання якої

спрямована Програма

 

         Ситуація з великою кількістю безпритульних собак, яка протягом попередніх десятиріч і до теперішнього часу має місце на вулицях Любашівської селищної територіальної громади неприйнятна, тому що вона призводить до хвороб та загибелі самих тварин. Крім цього, вони потрапляють у надзвичайні ситуації: одержують травмування при дорожньо-транспортних пригодах, потрапляють у місця, з яких неможливо вибратись, хворіють різноманітними захворюваннями, мають місце випадки жорстокого поводження з тваринами.

          Разом з цим, велика кількість безпритульних тварин погіршує санітарно-епідеміологічний стан територіальної громади, призводить до укусів та шуму вночі.

На теперішній час лише на території громади, за даними різних джерел, мешкає 300 безпритульних собак. Склад безпритульних собак можливо поділити на дві групи (категорії):

1) собаки загублені і покинуті - це одиночні, зазвичай породні або напівпородні тварини, або собаки, що мали господаря і дім, але з різних причин втратили їх;

2)    собаки потомственні вуличні - це звичайні дворняги, що живуть зграями більш менш постійного складу, на визначеній «своїй» території (будівництво, прибудинкові території, вокзали, ринок, центральна площа), що забезпечує їх необхідними для життя їжею і укриттям. Ці тварини в спільності своїй утворили складну, саморегульовану систему — популяцію, найменшою ланкою якої є зграя. За десятиріччя популяція виробила природні механізми боротьби за своє існування із зовнішнім світом: конкурентами, хворобами. Без урахування цієї обставини неможливо впливати на процеси, що відбуваються при взаємодії популяції тварин та людського суспільства.

Винищування частини тварин і наявність доступних кормів призводить, по-перше, до міграції бродячих тварин з інших територій, і, по-друге, до різкого спалаху розмноження у частині тварин, що залишилася, тобто до опору тиску на популяцію.

Зі збільшенням чисельності безпритульних тварин боролися шляхом відлову і знищення, але такий підхід вступав до конфлікту з популяційними законами природи, за якими чисельність зграй відновлюється, тобто забезпечувалось відтворення популяції. Жорстокість методу викликала численні скарги населення. Таким чином проблема не вирішувалась принципово, а чисельність безпритульних тварин не зменшувалась.

В результаті вивчення практичного досвіду європейських країн та інших міст України у цій сфері слід зробити висновок, що найбільш ефективним і науково підтвердженим методом зменшення чисельності безпритульних тварин є метод біостерилізації. За цим методом безпритульні тварини після відлову не знищуються, а доставляються до відповідної організації або установи, де тварин стерилізують, вакцинують від сказу, обробляють від паразитів та відпускають на місце відлову. Окрім цього, стерилізовані тварини, які повертаються до попереднього місця перебування, мають бути візуально ідентифіковані.

 

2. Мета програми

 

 Метою Програми є зменшення кількості безпритульних тварин на основі гуманного методу та відповідального ставлення до них, забезпечення громадського контролю за дотриманням правил утримання тварин, вживання заходів щодо охорони тваринного світу і створення більш комфортних умов для життя людей.

 

 

                  3. Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми

Головними шляхами реалізації Програми є:

  • контроль за дотриманням Правил утримання домашніх тварин на території Любашівської територіальної громади;
  • планування та вжиття щорічних протиепізоотичних заходів, а саме: обов’язкова вакцинація домашніх тварин від сказу;
  • створення відповідної моделі регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами шляхом їх вилову, стерилізації, ідентифікації, вакцинації, профілактичних обробок та повернення їх на місце вилову;
  • проведення інформаційно-просвітницької роботи в напрямку гуманного поводження з безпритульними та домашніми тваринами, влаштування безпритульних тварин, пропагування стерилізації домашніх тварин тощо.

 

  1. Очікувані результати виконання Програми

 

Реалізація Програми призведе до певного соціального і економічного ефекту, який виразиться в:

- зменшенні чисельності безпритульних тварин;

- підвищенні рівня безпеки і комфортності середовища існування людини;

- забезпеченні суспільного спокою і підвищенні моральності;

- поліпшенні естетичного вигляду Любашівської селищної територіальної громади;

- зменшенні засмічення навколишнього природного середовища продуктами життєдіяльності тварин і зниженні витрат комунальних служб.

5. Перелік завдань і заходів Програми. Строки виконання

Основні заходи з реалізації Програми, строки виконання та обсяги фінансування наведені у додатку 2 до Програми.

 

  1. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координація виконання заходів Програми покладається на заступника голови селищної ради з питань діяльності виконавчих органів ради, на виконавчий орган селищної  ради – відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, яким планується залучення до її виконання спеціалізованих підприємств, громадських та благодійних організацій, волонтерів територіальної громади.

Контроль за ходом реалізації та виконанням Програми   здійснює постійна комісія селищної ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.

 

 

 

 

Секретар селищної ради                                                         Людмила МОКРЯК

 

 

Головний спеціаліст

відділу містобудування, архітектури

та житлово- комунального

господарства  селищної ради                                                 Марія ДОРОШЕВСЬКА             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

Ресурсне забезпечення

Програми регулювання чисельності безпритульних тварин

на території  Любашівської селищної територіальної громади на 2025 - 2030 роки

 

 

тис.грн

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми

Етапи виконання Програми

 

Усього витрат на виконання Програми

2025-2026 роки

2027-2028 роки

2029-2030 роки

Обсяг ресурсів, усього

100,0

40,0

40,0

180,0

місцевий бюджет, у тому числі:

100,0

40,0

40,0

180,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

Перелік заходів

Програми регулювання чисельності безпритульних тварин

на території  Любашівської селищної територіальної громади на 2025 - 2030 роки

 

№ п/п

Назва заходу

Обсяг фінансових ресурсів, тис. грн

Джерело фінансування

Відповідальний виконавець

Термін виконання, рік

2025-2026 роки

2027-2028 роки

2029-2030 роки

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Моніторинг кількості безпритульних тварин

-

-

-

Не потребує фінансування

Громадські та благодійні організації

2025--2030

2

Фінансування заходів зі стерилізації безпритульних тварин за участю ліцензованих суб’єктів ветеринарної практики

100,0

40,0

40,0

Місцевий бюджет, інші джерела

 

спеціалізовані підприємства, громадські та благодійні організації

2025--2030

2

Проведення інформаційної, навчально- просвітницької роботи

-

-

-

Не потребує фінансування

Виконавчий комітет селищної ради

2025--2030

 

                    Секретар селищної ради                                                                                                                                  Людмила МОКРЯК

 

                   Головний спеціаліст відділу містобудування, архітектури

                   та житлово- комунального господарства  селищної ради                                                                         Марія ДОРОШЕВСЬКА 

    •  

« повернутися до всіх документів

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь