A A A K K K
для людей із порушенням зору
Любашівська громада
Одеська область, Подільський район

Любашівське бюро правової допомоги повідомляє.

Дата: 03.04.2020 08:58
Кількість переглядів: 734

Досить часто в житті стається так, що рішення про стягнення аліментів є на руках у стягувача, а боржник їх не сплачує. Як примусити його це зробити?

Отже, законодавство України дає особі на користь якої стягуються аліменти чіткі гарантії для стягнення з боржника неустойки (пені), у разі виникнення заборгованості по їх сплаті, що накопичилась внаслідок винних дій (бездіяльності) боржника. При чому, не має значення спосіб стягнення аліментів - за рішенням суду або за домовленістю між батьками.

Відповідно до ст.196 Сімейного кодексу (надалі - СК) України, розмір пені становить 1 % суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, починаючи від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.

Верховний Суд України (далі - ВСУ) неодноразово змінював підхід до порядку розрахунку пені. Так, відповідно до постанов від 11 вересня 2013 року у справі № 6-81цс13від 1 жовтня 2014 року у справі № 6-149цс14від 25 листопада 2015 року у справі № 6-2022цс15 пеня обчислювалася «…виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення…». Згодом, ВСУ дещо відступив від зазначених висновків та вказав, що «…пеня нараховується на суму заборгованості за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів. …сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється, виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачувались…» (постанови від 1 липня 2015 року у справі № 6-94цс15від 16 березня 2016 року у справі № 6-300цс16від 2 листопада 2016 року у справі № 6-1554цс16).

Отже, Постанова містить правовий висновок, що зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення пені на підставі ч. 1 ст. 196 СК України суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, установити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконане, та з урахуванням встановленого - обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені. Далі потрібно підсумувати розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначити загальну суму пені за весь період заборгованості шляхом додавання показників за кожен місяць.

Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього зобов'язання буде різним, отже і кількість днів прострочення також буде різною, залежно від кількості днів у місяці. Тобто, пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.

Відповідно до висновків Великої Палати ВС, загальна сума пені за несплату або несвоєчасну сплату аліментів має розраховуватися за такою формулою:

p = (A1 х 1% х Q1) + (A2 х 1% х Q2) + ……. (An х 1% х Qn), де:

- загальна сума пені за несплату або прострочення сплати аліментів (обраховується позивачем на момент пред'явлення позову);

A1 - нарахована сума аліментів за перший місяць;

Q1 - кількість днів прострочення сплати суми аліментів за перший місяць;

A2 - нарахована сума аліментів за другий місяць;

Q2- кількість днів прострочення сплати аліментів за другий місяць;

An- нарахована сума аліментів за останній місяць перед пред'явленням позову;

Qn- кількість днів прострочення сплати аліментів за останній місяць.

 Новий порядок розрахунків дає можливість більш ефективно захистити порушені майнові права одержувачів аліментів у разі неналежного виконання платником своїх обов'язків, а також стимулює останнього своєчасно та у повному обсязі здійснювати належні платежі. Однак, з огляду на подальше існування в практиці Верховного Суду різних підходів до застосування ч.1 ст. 196 СК України, необхідно визнати, що дана правова проблема наразі не може вважатися в повній мірі вирішеною.

За більш детальною інформацією, щодо відповідальності за насплату аліментів Ви можете звернутись до відділу «Любашівське бюро правової допомоги», що знаходиться за адресою:66502, Одеська область. Любашівський район, смт Любашівка, вул. Софіївська, 47.

В період Всеукраїнського карантину відділ працює дистанційно тому консультацію можна отримати зателефонувавши за тел. (04864) 2-22-02 або мобільним 0663264202 з 09.00 до 18.00 з понеділка по п’ятницю, або написавши листа на електронну адресу zhmurko83@ukr.net.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь