Самооборона: як законно захищати себе
Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, а також життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань. Про те, як громадянам законно захищати себе в загрозливих ситуаціях, не перевищивши межі самооборони, розповідає фахівчиня Золотоніський місцевий центр з надання БВПД Тетяна Жалобна.
Що таке необхідна оборона?
Це пояснює стаття 19 Кодексу України про адміністративні правопорушення: не є адміністративним правопорушенням дія, яка вчинена в стані необхідної оборони, тобто при захисті державного або громадського порядку, власності, прав і свобод громадян, установленого порядку управління від протиправного посягання шляхом заподіяння посягаючому шкоди, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
Стаття 36 ККУ говорить, що 1) Необхідною обороною визнаються дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
2) Кожна особа має право на необхідну оборону незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного посягання або звернутися за допомогою до інших осіб чи органів влади.
Які засоби можна використовувати для самооборони?
Громадяни, досягнувши відповідного віку, можуть мати у власності та використовувати такі спеціальні засоби:
БЕЗ ОТРИМАННЯ спеціального дозволу:
пневматичну зброю калібром менше 4,5 міліметрів і швидкістю польоту кулі нижче 100 метрів в секунду;
газові балончики
З ОТРИМАННЯМ спеціального дозволу:
газовий пістолет, револьвер і патрони до них, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії;
вогнепальну мисливську зброю
пневматичну зброю – пістолети, револьвери, гвинтівки калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду
холодну зброю – предмети та пристрої, конструктивно призначені та за своїми властивостями придатні для неодноразового заподіяння шляхом безпосередньої дії тяжких (небезпечних для життя в момент спричинення) і смертельних тілесних ушкоджень, дія яких ґрунтується на використанні м’язової сили людини
Як НЕ ПЕРЕВИЩИТИ межі сомооборони?
Захищаючи себе, близьких і свою власність, слід пам’ятати про надзвичайно важливий нюанс – межі необхідної оборони.
Перевищення меж необхідної оборони - це явна невідповідність захисту характерові і суспільній шкідливості посягання, умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту.
Кримінальна відповідальність у такому випадку настає лише у випадках, передбачених у статті 118 ККУ (умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони) та статті 124 (умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони).
При цьому заподіяння тяжкої шкоди визнається умисне заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо така шкода є більш значною, ніж відвернена шкода.
Щоб встановити наявність або відсутність ознак перевищення меж необхідної оборони, суд повинен враховувати не тільки відповідність або невідповідність знарядь захисту і нападу, а й характер небезпеки, яка загрожувала особі, що захищалася, і обставини, які могли вплинути на реальне співвідношення сил, зокрема: місце і час нападу, його раптовість, неготовність до його відбиття, кількість нападників і тих, хто захищався, їхні фізичні дані (вік, стать, стан здоров’я) та інші обставини.
Коли особа не притягається до кримінальної відповідальності за перевищення меж необхідної оборони?
Якщо через сильне душевне хвилювання, викликане небезпечним посяганням, вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди небезпечності посягання чи обстановці захисту.
Не є перевищенням меж необхідної оборони і не тягне кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів, незалежно від тяжкості заподіяної шкоди:
якщо це захист від нападу озброєної особи
якщо це захист від нападу групи осіб
якщо це відвернення протиправного насильницького проникнення у житло чи інше приміщення
Дізнайтеся більше про надання безоплатної правової допомоги:
https://linktr.ee/legalaid.gov.ua