Любашівська громада
Одеська область, Подільський район

Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії.

Дата: 10.05.2023 13:37
Кількість переглядів: 238

Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії.

           Для України забезпечення населення якісною питною водою є однією із найбільш пріоритетних проблем. Ця проблема стосується як централізованого, так і децентралізованого водопостачання  і в Любашівській територіальній громаді. Невідповідність питної води санітарно-епідеміологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, дизентерія, черевний тиф, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо , а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози тощо). На жаль, заходи з покращення якості колодязної води у більшості випадків не забезпечують помітних зрушень.

         І перш за все, це стосується нітратів. Нітрати – це солі азотної кислоти, які є постійними складниками природних вод. Якщо їх концентрація не перевищує в питній воді 50мг/дм3, то така вода не шкідлива для вживання. Однак лабораторні дослідження останніх років довели, що вода з колодязів має наднормативний рівень нітратів. Так 15% колодязної води, дослідженої на території Любашівської громади в 2022 році мали перевищення допустимих рівнів нітратів. Основні причини цього полягають у внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, забруднення стічними водами, а також твердими побутовими відходами,  недотримання вимог санітарних норм при будівництві вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби.

       Вживання води, забрудненої нітратами, небезпечне для здоров’я. Зокрема, це призводить до виникнення метгемоглобінемії у дітей віком від 1 до 3-х років. Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією , яка полягає у кисневому голодуванні тканин, що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук, стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою може бути: блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, особливо немовлята, віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50мг/дм3. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди з захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

       З метою запобігання негативного впливу нітратів на здоров’я населення та виникнення отруєнь і захворювань необхідно:

  • Якщо у питній воді вміст нітратів перевищує допустиму норму (50мг/л), не використовуйте її для пиття та приготування їжі. Особливо стосується дітей та вагітних жінок;
  • Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність;
  • Майте на увазі , що забруднена нітратами вода навіть у досить великих дозах чиста, прозора, без запаху і невидимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману!!! Будьте обережні!
  • Ніколи не розводьте дитячу суміш колодязною водою, якщо не впевнені в якості;
  • Після перших клінічних симптомів гострого отруєння (посиніння шкіри, проноси, рвота, задуха, судоми) треба негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. Адже 7-8 % таких отруєнь стають причиною смерті людей.
  • Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.
  • Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка , огородження облаштування колодязя навісом, кришкою,  загальним відром, тощо).

 

 

Подільський РВП ДУ «Одеський ОЦКПХ МОЗ»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь