Епізоотична ситуація з заразним вузликовим дерматитом ВРХ загострюється

Дата: 22.11.2023 14:46

Останнім часом захворювання на заразний вузликовий дерматит ВРХ, яке раніше було характерне для країн Африки, набуло широкого поширення в Європі. При цьому враховуючи значне поголів’я ВРХ в Україні, а також зважаючи на джерела збудника хвороби, шляхи його розповсюдження та поширеність у світі, існує ризик занесення вірусу заразного вузликового дерматиту на територію України у 2024 році.

Заразний вузликовий дерматит(ЗВД) - це інфекційне вірусне захворювання великої рогатої худоби будь-якого віку, яке характеризується появою вузликів на шкірі та інших частинах тіла. Вірус передається через укуси комах, пошкодження шкіри, слину, виділення з носа, молоко, заражені корма та воду. Найбільш очевидною ознакою данного захворювання є утворення вузликів на тілі та слизовій оболонці порожнини рота і носа, висока температура тіла (до 40 градусів), тварина стає млявою та втрачає апетит, з’являються аборти та внутрішньоутробна інфекція, можливе виникнення кульгавості, запалення сухожиль та сильні набряки грудної клітки та кінцівок. Специфічного лікування цієї хвороби не існує. Люди не можуть заразитися та не хворіють на ЗВД. Найефективнішим способом зупинити хворобу вважається якнайшвидше знищення всіх інфікованих тварин і тих, котрі з ними контактували. Разом з тим добрі результати дає профілактичне щеплення, набутий імунітет захищає тварин впродовж 3-5 років, однак вакцина поки що не зареєстрована  в Україні. ЗВД призводить до великих економічних збитків, оскільки викликає пожиттеве зниження продуктивності, погіршує якість шкіряної сировини, смертність при ЗВД становить близько10 %, тотальне виснаження може тривати місяцями,тому тварин доводиться вбивати .

Як можна захистити  свою тварини від ЗВД:

- якомого частіше перевіряйте тварину на наявність ознак хвороби (ураження шкіри, кульгавість);

- дотримуйтесь карантину нових тварин, перш ніж приєднати їх до основного стада;

- виводити тварин на пасовище після обробітку засобами, які забезпечують захист тварин від укусів комах;

- при постановці тварин на стійлове утримання проводити огляд тварин та профілактичну дезінфекцію приміщень для тварин;

- під час лікування тварин використовувати одноразові стерильні голки;

Звертаємось до власників тварин у разі підозри на захворювання жуйних тварин на дану хворобу негайно звертатись до Подільського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.

Подільське районне управління

в Одеській області.