Любашівська громада
Одеська область, Подільський район

Стаття на тему: "Середземноморська плодова муха"

Дата: 04.03.2024 10:30
Кількість переглядів: 54

Стаття на тему: "Середземноморська плодова муха"

 

Небезпечний шкідник, пошкоджує понад 70 видів рослин, з них: апельсини, мандарини, хурму, інжир, банани, лимони, суниці, гранати, манго, груші, яблуні, сливи, черешні, виноград, тощо.

Для України, проникнення і розповсюдження середземноморської плодової мухи в першу чергу загрожує плодівництву у південних областях.

Оптимальною температурою повітря для розвитку є 20 – 28 ºС. Імаго вилітають навесні, живляться соком плодів і відкладають яйця в маленьку порожнину під шкіркою, яку проколюють гострим кінцем яйцекладу. Самка за період свого життя може відкласти від 100 до 300 яєць. Через 2-4 доби з яєць відроджуються личинки. Личинки живляться і пересуваються в середині плоду, досягнувши старшого віку залишають плоди та проникають у ґрунт на глибину до 5 см. де заляльковуються і перетворюються в пупарій. Через 6-11 днів залежності від температури відроджуються імаго.

Середземноморська плодова муха за розміром дещо менша ніж звичайна домашня муха, має строкате забарвлення. Голова самки білувато-сіра, з темною смугою на хоботку. У живих комах очі винно-червоні з зеленим відблиском. Груди блискучо чорні, з жовто-білими плямами, крила з переривчастими широкими поперечними смугами попелясто-сірого кольору з жовтуватим відтінком. Основа та передній край крил затемнені. Черевце сплющене і вигнуте, жовтувате з трьома темно-сірими поперечними смугами.

  

Личинка: щойно відроджена довжиною до 1 мм; останнього віку – прозора білувата, іноді жовтувата чи рожева, в залежності від вмісту кишечника; завдовжки 7-10 мм.

Ознаки пошкодження. При початкових стадіях ураження плоди можуть зовні не відрізнятися від здорових. При натисканні ушкоджені плоди продавлюються, стають м’якими, розрізавши їх, всередині можна побачити білувато-кремових личинок мухи. Поблизу в шкірці може бути другий отвір дещо більшого діаметру і з більш свіжими краями, навколо якого утворюється теж коричнева пляма.

 

 На шкірці персиків, в місцях проколів яйцекладом з’являються краплини камеді. На апельсинах, айві, яблуках ушкоджені місця твердіють і темнішають.

Влітку найчастіше пошкоджуються апельсини, абрикоси, персики тощо, які мають жовто-помаранчеве забарвлення. В плодів що мають високий вміст цукру пошкодження супроводжується витіканням солодкого соку, який склеює сусідні плоди.

Середземноморська плодова муха – поліфаг, знищує від 30 до 100% урожаю плодів.

Способи поширення: Імаго можуть переміщуватися з різними видами транспорту. Імаго можуть також пасивно переноситися вітром на відстань до 20 км.

З метою виявлення середземноморської плодової мухи проводять обстеження насаджень рослин господарів, візуально і за допомогою феромонних пасток.

Основним фітосанітарним заходом є огляд вантажів плодів з заражених зон країн розповсюдження шкідника у місцях розмитнення та розвантаження з відбором зразків для фітосанітарних лабораторій.

При виявленні середземноморської плодової мухи необхідно провести знезараження об’єктів регулювання. Якщо до вантажу неможливо застосувати фітосанітарні процедури, тоді вантаж може бути знищено у безпечний спосіб або повернуто в країну відправника.

При виявленні середземноморської плодової мухи під час обстежень в період вегетації рослин, на даних площах встановлюється карантинний режим. У карантинній зоні проводяться відповідні заходи щодо локалізації та ліквідації вогнищ даного регульованого шкідливого організму.

 

Державний фітосанітарний інспектор                                 Анатолій ДІДЕНКУЛ


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь