Про впровадження в Одеській області Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», обговорили під час брифінгу в Одеській ОВА з регіональною координаторкою проєкту Анною Величко.
Про впровадження в Одеській області Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», обговорили під час брифінгу в Одеській ОВА з регіональною координаторкою проєкту Анною Величко.
Програма ментального здоров’я "Ти як" включає в себе велику просвітницьку та практичну роботу.
На жаль, в українців ні до повномасштабної війни, ні зараз, немає таких звичок як: бути у себе на часі, прислухатися до себе (що я відчуваю? як це на мене впливає?), звертатися до фахівця, коли розумієш, що ти не ОК.
Україна робить фактично велику реновацію системи охорони психічного здоров'я та психосоціальної підтримки. Не забуваємо, що це реновація системи, яка ще не позбулася карального пострадянського присмаку. Не викорінила стигму.
Стигма – вона на поверхні, у простих, недбало сказаних фразах: ти що, сам не справляєшся? може просто тобі треба більше працювати? навколо люди гинуть, а ти зі своїми слізьми?
Немає розуміння цінності ментального здоров'я. На фоні зі здоров'ям фізичним воно ніби не дуже суттєве, несерйозне. Бо невидиме? Звісно ж, зламану ногу ми бачимо одразу, а зламану психіку – ні.
Саме тому комунікаційна кампанія, просвіта у темі ментального здоров'я – не тренд чи забаганка, а те, без чого справжньої трансформації не відбудеться. Бо насамперед ця трансформація має відбутися у наших головах. У зміні ставлення до ментального здоров'я. У розумінні його цінності.
Програма включає техніки самодопомоги. Бо 80% людей, за оцінками експертів, можуть впоратися самостійно, якщо опанують потрібні навички. Це наші нові правила в новій реальності. Через війну ми обростаємо новими звичками, як новою шкірою. І маємо набути ще одну звичку – піклування про свій ментальний стан.