Любашівська громада
Одеська область, Подільський район

САМОУШКОДЖУВАЛЬНА ПОВЕДІНКА

Дата: 07.03.2024 09:39
Кількість переглядів: 53

      САМОУШКОДЖУВАЛЬНА ПОВЕДІНКА (cелфхарм, self-harm) - будь-яка поведінка, під час якої людина завдає собі шкоди, намагаючись впоратися зі складними емоціями, переживаннями та спогадами. 

      Важливим також є той факт, що більшість людей, які вчиняють такі дії, не хочуть та не планують завдати собі смертельної шкоди. Однак, не варто недооцінювати небезпеку від таких дій, адже самоушкодження може призвести й до суїцидальної поведінки.

       Найчастіше така поведінка проявляється у вигляді завдання собі порізів, опіків, несуїцидальних самоушкоджень, наприклад:

нанесення собі порізів гострими предметами

проколювання шкіри

нанесення собі ударів або навмисне вдаряння об щось

припалювання себе сигаретами, сірниками чи свічкою

нанесення собі синців, завдання вивихів чи переломів

видирання волосся

укуси 

Чому люди завдають собі шкоди

Зазвичай така поведінка пов’язана зі стресом,тривогою, депресією, коли вони стають для людини нестерпними. Багато людей здатні подолати напругу, розмовляючи з близькими. Утім, деякі люди не можуть впоратися з почуттями та переживаннями, які їх переповнюють, тому наносять собі шкоду, щоби впоратися з напругою всередині.  

Що може викликати самоушкоджувальну поведінку

 • раптові несподівані зміни у житті, зокрема смерть близької людини, розлучення батьків, перехід в іншу школу
 • стрес, повʼязаний з навчанням, відчуттям надмірного навантаження, страху помилитися
 • якщо людина стала свідком або зазнавала насильства у школі, вдома чи у стосунках тощо
 • якщо людина стала свідком чи пережила важкий стрес або травматичні події
 • відчуття ізольованості, провини
 • бажання привернути увагу до своїх переживань
 • самопокарання
 • для емоційної саморегуляції, зниження емоційної напруги
 • вираження злості
 • низька самооцінка або проблеми зі сприйняттям свого тіла
 • жорстокість між однолітками

Деякі люди описують самоушкодження як спосіб:

 • виразити те, що важко передати словами
 • перетворити невидимі думки чи почуття на щось видиме
 • змінити емоційний біль на фізичний
 • зменшити непереборні емоційні почуття або думки
 • отримати відчуття певного контролю
 • покарати себе за свої почуття і переживання
 • змусити себе відчувати хоч щось (через відчуття пустоти всередині)
 • показати, що вони потребують допомоги

Після самоушкодження людина може мати відчуття короткочасної свободи та вивільнення від складних емоційних переживань. Але причина цих переживань та страждань не зникає і така поведінка повторюється знову. Водночас, у деяких людей самоушкодження також може викликати ще важчі емоції та погіршити самопочуття.

Хто зазвичай завдає собі самоушкодження

Самоушкоджувальна поведінка характерна для людей різного віку, зокрема, поширеність серед підлітків становить 18%. Хоча шкоду наносять собі переважно жінки, все ж завершені самогубства поширеніші серед чоловіків.

 

 

 

 

Які фактори ризику виникнення самоушкоджувальної поведінки

 • психічні захворювання (депресія, тривога, межові розлади особистості, розлади харчової поведінки)
 • молода людина без піклування батьків чи опікунів
 • вразливі групи населення, які зазнають дискримінації (ЛГБТ, ВІЛ-позитивні, біженці, мігранти, увʼязнені тощо) 
 • загибель близьких людей через самогубство

На що потрібно звернути увагу, якщо запідозрено самоушкоджувальну поведінку

 • наявність шрамів
 • носіння одягу з довгими рукавами, навіть у спекотну погоду
 • розмови про відчуття самообезцінення та безпомічності
 • свіжі порізи, синці, сліди опіків
 • часті повідомлення про випадкові поранення
 • емоційна нестабільність та непередбачуваність   

      МІФИ 

Із самоушкодженням пов’язано багато міфів, оскільки ця тема табуйована і про неї рідко говорять. Саме тому важливо говорити про самоушкодження і розвінчувати міфи, аби вчасно надати людині необхідну підтримку. 

Міф: «Людина, яка завдає собі шкоди, лише шукає уваги»

Одним із найпоширеніших стереотипів є думка про те, що люди, які вчиняють самоушкоджувальні дії, просто шукають додаткової уваги. Утім, насправді ця поведінка має набагато глибше коріння. Багато людей, які завдають собі шкоди, можуть ні з ким не говорити про те, через що вони проходять, і їм може бути складно попросити про допомогу. Вони діють так через надмір емоцій та напруги, з якими важко впоратися.

Міф: «Самоушкодження — це прояв готичної субкультури»

Дуже часто самоушкодження сприймалося як прояв субкультури, такої як «готи» або «емо». Утім, немає остаточних свідчень, що самоушкоджувальна поведінка характерна лише для певної групи людей. Самоушкоджувальна поведінка може бути у будь-якої людини, незалежно від її приналежності до субкультури. 

Міф: «Лише дівчата завдають собі шкоди»

Незважаючи на те, що представники жіночої статі більш схильні до самоушкоджувальної поведінки, важливо памʼятати, що до неї вдаються й чоловіки.

Міф: «Люди, які завдають собі шкоди, отримують від цього задоволення»

Вважається, що люди, які завдають собі шкоди, отримують задоволення від болю або ризикової поведінки. Утім немає доказів того, що люди, які завдають собі шкоди, відчувають біль менше, ніж будь-хто інший. Часто ризикова поведінка завдає людям великого болю. Іноді люди можуть почуватися внутрішньо заціпенілими, і біль є способом, який дозволяє їм відчути себе живими. Для інших завдання собі шкоди може бути формою покарання, коли вони переживають провину.

Міф: «Люди, які завдають собі шкоди, схильні до самогубства»

Для багатьох людей самоушкодження означає спробу впоратися з важкими почуттями та обставинами. Деякі люди описують це як спосіб залишитися в живих і пережити ці труднощі. Утім самоушкодження важливо завжди сприймати серйозно, оскільки  вони можуть призвести до суїцидальної поведінки. 

 

 

 

 

 

 

САМОДОПОМОГА

     Самоушкодження не є позитивним способом вирішення проблем. Однак, якщо ви завдаєте собі шкоди, пам’ятайте, що зупинитися може бути важко, особливо коли ви схвильовані або засмучені.

Зберігайте безпеку

     Рани та травми будь-якого типу можуть бути небезпечними і несуть ризик інфікування, яке може бути серйозним, тому за ними потрібно доглядати. Якщо у вас серйозна травма, ви почуваєтеся погано або відчуваєте, що у вас шок (швидке дихання, прискорене серцебиття, відчуття непритомності або паніки), вам слід негайно звернутися за допомогою. Якщо ви спостерігаєте в себе такий стан - знайдіть дорослого чи друга, якому ви довіряєте, який зможе допомогти і надати медичну допомогу, яка вам потрібна. Це не означає, що вам потрібно буде обговорювати з ними своє самоушкодження (хоча це може допомогти). Йдеться про те, щоб дозволити комусь підтримати вас з медичної точки зору в момент кризи.

Створіть “безпечну скриньку”

     Ви можете створити “безпечну скриньку” в своєму телефоні, наприклад, в нотатнику. Вона допоможе вам пережити часи, коли вас переповнюють емоції, і ви відчуваєте бажання нашкодити собі. Наповніть її речами, які роблять вас щасливими і спокійними, щоб допомогти вам подолати ці почуття. Наприклад, зробіть список лінків на вашу улюблену музику, подкасти, книги, філми, кросворди чи інші ігри, що спонукають вас посміхатися чи відчувати свою силу. Ви також можете зробити список завдань, які потрібно зробити для заспокоєння, коли відчуваєте тривогу.

Поговоріть з кимось

     Коли вас переповнюють почуття, з якими ви не можете впоратися, поговоріть з друзями, з кимось з сім’ї або, якщо ви дитина, то просто із дорослим, якому довіряєте. Нехай вони знають, про що ви думаєте. Це може допомогти зняти тиск, який ви відчуваєте.

Відповідно, складіть список людей, з якими ви можете поговорити в цей час, і зберігайте його в безпечному місці (у тій самій безпечній скриньці, про яку йшлося раніше). Важливо знати, з ким ви можете поговорити під час кризи о 3:00 ночі, у вихідні або під час інших незручних обставин. Додайте цей список у свою безпечну скриньку. Це нагадає вам, що ви не самотні, і може полегшити звернення за допомогою, коли вона вам потрібна.

Уникайте алкоголю та наркотиків

     Вживаючи алкоголь або наркотики, люди намагаються змінити свій настрій чи позбутися певних емоцій і почуттів. Деякі люди вживають психоактивні речовини, щоб уникнути страху чи самотності. Утім їхній ефект лише тимчасовий і може призвести до погіршення самопочуття. Алкоголь є депресантом, тобто уповільнює мозкову діяльність. Його дія змінює те, як ви думаєте та відчуваєте, тому може збільшитися почуття тривоги і депресії. Коли дія алкоголю послаблюється це може призвести до погіршення самопочуття через вплив на ваш мозок і ваше тіло.

     Вживання алкоголю або наркотиків може викликати відчуття депресії чи тривоги, що в свою чергу знизить вашу реакцію стримування фізично, і може призвести вас до заподіяння собі шкоди.

Робіть те, що вам подобається

     Робіть щось, що робить вас щасливими. Це може бути спорт або хобі, які вам подобається. Це може бути щось, що приносить вам задоволення і допомагає вам піклуватися про своє психічне здоров'я наприклад, написання текстів, прогулянки, катання на велосипеді, танці, спів, малювання, інше. Це сприяє покращенню вашої самооцінки та може допомогти вам згадати, що ви є важливими і цінними.

Не будьте надто суворими до себе

     Багато молодих людей, які завдають собі шкоди, можуть бути перфекціоністами. Ви можете вимагати від себе  робити все найкраще або відчувати, що все, що ви робите, не є досить добре. Намагайтеся не бути суворими щодо себе, не намагайтеся робити все ідеально. Важливо усвідомити, що «досить хороший» результат уже є добрим результатом.

 

 

     Не варто засуджувати чи боятися такої поведінки, якщо помітили її у близької людини. Намагайтеся всіляко її підтримати. Не бійтеся спробувати поговорити з нею про її переживання. Дайте зрозуміти, що ви хочете допомогти і підтримати.

Якщо ви доросла людина, то у разі появи у вас самоушкоджувальної поведінки, зверніться за допомогою до сімейного лікаря або до фахівця з психічної допомоги. 

Якщо ви неповнолітній - попросіть допомоги у батьків чи дорослих, яким ви довіряєте.

Якщо ви спеціаліст (сімейний лікар, соціальний працівник, педагог, священник або інший представник допомагаючих професій) ви можете розповісти батькам та дітям/підліткам про самоушкоджувальну поведінку та допомогти з плануванням надання підтримки.

 

 

     Подільський РВП ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб».


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь