Любашівська громада
Одеська область, Подільський район

Стаття на тему: "Американський білий метелик"

Дата: 06.05.2024 09:32
Кількість переглядів: 108

 

 

Американський білий метелик – це поліфаг, який пошкоджує близько 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Основними живителями є шовковиця, яблуня, вишня, груша, слива, черешня, айва, виноград, клен ясенелистий, клен гостролистий, бузина, грецький горіх, хміль, в’яз тощо.

 Батьківщина шкідника – Північна Америка. У 1939-1940 рр. шкідника випадково завезли з вантажем до Угорщини. Згодом він розповсюдився на території Європи та Азії. На території України АБМ вперше був знайдений в 1952 році у прикордонних районах Закарпаття.

Метелик розвивається у двох генераціях, а в окремі роки з’являється і третє покоління. Зимує в стадії лялечки під відсталою корою дерев, серед опалого листя, та в тріщинах дерев’яних споруд, ґрунті.

Перша генерація з’являється навесні, в період цвітіння фруктових дерев. Через 1-2 години після спарювання самка відкладає на нижній бік листя яйця (в середньому біля 450 шт.). Оптимальні умови для розвитку яєць: температура 23-24°С За температури нижче 12°С вихід гусениць припиняється. У травні-червні метелики активно відкладають яйця, а вже через пару тижнів з них з’являються гусениці, котрі уже через кілька годин після виходу починають активно харчуватись і будувати павутинне гніздо. В кінці 5-го віку вони залишають гнізда і розповзаються по всьому дереву. За 30 – 50 днів гусениці знищують все на своєму шляху, і тільки потім заляльковуються. Уже в липні з’являється наступне покоління метеликів, самки другої генерації більш плодовиті, одна особина відкладає 2500 яєць. Гусениці другої генерації пошкоджують дерева і продовжують харчуватися до настання холодів. Перед заляльковуванням гусениці активно пересуваються в пошуках укриття. Зимують лялечки в пухкому сірому коконі з волосків гусениці в тріщинах будівель, сухому листі, ґрунті тощо. Гусениці літньої генерації заляльковуються в кроні дерева. Значна частина лялечок гине в осіннє-зимній період в результаті впливу зовнішніх умов, паразитів, хижаків.

Основна ознака пошкоджень – наявність на деревах павутинних гнізд з грубо об’їденим листям. Пошкодження дерева гусеницями приводе до облисіння, а високе пошкодження – до загибелі.

Поширюється шкідник перельотами і за вегетаційний період може переміститися на 25 – 40 км, в основному по направленню вітру. Гусениці переносяться повітряними потоками, а здатність їх голодувати протягом 2 тижнів призводить до того, що вони в пошуках їжі можуть переміщатися в різні райони, потрапивши в транспортний засіб, та, виживши, дають початок новим вогнищам. Переміщення на нові території часто відбувається і у фазі лялечки з пакувальним матеріалом, пошкодженою деревиною, посадковим матеріалом, ґрунтом і т.д.

З метою виявлення американського білого метелика державними фітосанітарними інспекторами щороку проводяться обстеження території області. На цих територіях запроваджено карантинний режим, та здійснюються заходи по локалізації та ліквідації. На даний час, обстеження на виявлення нових вогнищ американського білого метелика тривають.

Вкрай важливим для боротьби з шкідником є його виявлення і знищення ще при першому поколінні. Вже друге покоління куди більш численне і приносить значно більше шкоди.

Необхідно виявляти метелика на ранніх стадіях розвитку з повторним обстеженням кожні 7 днів. Виявлені гнізда з гусеницями необхідно зрізати і спалювати на місці. На території вогнища все насадження обробляють 2 рази з інтервалом в 10 днів. Для цього використовують препарати згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених для застосування на території України.

Відповідальність за дотриманням вимог законодавства у сфері карантину рослин щодо знищення американського білого метелика покладатися на землевласників та землекористувачів на території яких виявлено карантинного шкідника. Згідно ст. 12, ст. 47 Закону  України «Про карантин рослин», правила фітосанітарного контролю є обов’язковими для виконання органами державної  влади  та  особами.

Сподіваюся на розуміння, бо тільки спільними зусиллями можна отримати позитивний результат і зупинити поширення цього шкідника. Лише співпраця на усіх рівнях дасть можливість не допустити розповсюдження шкідника та вчасно провести заходи для його знищення. 

Державний фітосанітарний інспектор                                 Анатолій ДІДЕНКУЛ


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь