БЕЗПЕКА БДЖІЛ ПРИ ЗАСТОСУВАННІ ПЕСТИЦИДІВ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУРАХ
Дуже актуальним в даний час постало питання безпечного внесення хімічних засобів захисту рослин для боротьби з шкідниками, бур’янами і хворобами на різних сільськогосподарських культурах. Щоб одержати щедрий і багатий врожай любої культури майже всі ми активно обприскуємо свої посіви пестицидами проти шкідливих організмів – як великі агрохолдинги, так і населення - на своїх городах. Спостерігаються випадки, коли від порушень при внесенні цих хімічних речовин страждають не тільки люди, а й навколишнє середовище і зокрема – бджоли.
Для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє середовище сільськогосподарські підприємства повинні суворо дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з ними.
Любашівська селищна рада доводить до Вашого відома правила, встановлені законодавством України, яких повинні дотримуватись фізичні особи та суб’єкти господарювання під час використання у своїй діяльності пестицидів:
Фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані завчасно повідомляти про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання до Любашівської селищної ради на ел.адресу luba.rada@ukr.net повідомлення про застосування засобів захисту рослин за три доби до запланованого їх застосування.
Відповідно до вимог Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19 лютого 2021 року № 338 завчасне повідомлення ОБОВ’ЯЗКОВО повинно містити таку інформацію
- точна дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;
- територія майбутнього застосування засобів захисту рослин: (площа (га), кадастровий номер (за наявності), місцезнаходження ділянки (населений пункт, номер поля);
- назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;
- спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;
- терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;
- прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання;
- дані для зв’язку з фізичними особами та суб’єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти);
- відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.
Приклад повідомлення
Дата обробки |
Час обробки |
Територія застосування |
Назва препарату, діюча речовина |
Назва культури |
Спосіб застосув ання |
Термін ізоляції бджіл |
Контактна особа |
04.05.2023 |
18:00 до 22:00 |
с. Маяки, Окнянської ОТГ, поле №2 (2 км. на захід від села), площа 12 га |
Містер супер Тіаметоксам лямбда-цігал отрін, 95 г/л. |
рапс |
Наземний |
3 доби |
Агроном ТОВ «Пролісок» Федоров Іван Іванович, тел.099 0000257 |
Завчасне повідомлення про використання засобів захисту рослин на одній земельній ділянці (декількох земельних ділянках в одній місцевості) подається кожного разу в разі використання засобів захисту рослин.
Повідомлення, які не містять в собі точної дати, часу, місця і характеру майбутнього застосування засобів захисту рослин є недостовіними, і не вважаються належним повідомлення.
Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні (після 18:00) та ранкові (до 10:00 години) в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.
Як виняток, допускається проведення обробок удень у похмурі та прохолодні денні години з температурою навколишнього повітря нижче +10 °C.
У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.
До місць обробок розчини пестицидів повинні доставлятись в спеціальних ємкостях. Заправка і завантаження апаратів не повинні супроводжуватися протіканням або розсипанням пестицидів.
Заборонено!
- обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл;
- приготування розчинів пестицидів і заправка апаратури для їх застосування в не стаціонарних розчинних вузлах або пунктах із використанням засобів механізації виробничих процесів;
- приготування розчинів пестицидів безпосередньо у полі без засобів механізації;
- проведення робіт з застосування пестицидів методом вентиляторного та штангового обприскування у зоні санітарного розриву (500 м. від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць відпочинку, проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку);
При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об'єктів, що підлягають санітарному захисту.
Порушення цих правил тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.