«Про затвердження Програми фінансової підтримки комунального підприємства «Джерело-комунсервіс» на 2026 -2028 роки»
XLVI сесія VIIІ скликання
ПРОЄКТ Р І Ш Е Н Н Я
______________2026 року № ______
«Про затвердження Програми фінансової підтримки комунального підприємства «Джерело-комунсервіс» на 2026 -2028 роки»
Відповідно до пп. 22 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 91 Бюджетного кодексу України з метою забезпечення стабільної роботи комунального підприємства «Джерело-комунсервіс» та надання мешканцям громади якісних послуг, Любашівська селищна рада
В И Р І Ш У Є:
1. Затвердити «Програму фінансової підтримки комунального підприємства «Джерело-комунсервіс» на 2026 – 2028 роки», що додається.
2. Фінансовому управлінню Любашівської селищної ради передбачити кошти наявного фінансового ресурсу у бюджеті селищної ради на відповідний бюджетний період.
3. Це рішення:
- може бути зупинено у п’ятиденний строк з моменту його прийняття селищним головою і внесено на повторний розгляд ради із обґрунтуванням зауважень. (частина 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»);
- може бути оскаржено в адміністративному суді в шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України), якщо інший порядок оскарження не передбачений чинним законодавством;
- набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення на веб-сайті Любашівської селищної ради: https://lubashivska-gromada.gov.ua (стаття 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію селищної ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.
Селищний голова Геннадій ПАВЛОВ
Проєкт
ПРОГРАМА
фінансової підтримки
комунального підприємства «Джерело-комунсервіс»
на 2026-2028 роки
с-ще Любашівка
2026 рік
ПАСПОРТ
фінансової підтримки комунального підприємства «Джерело-комунсервіс»
на 2026-2028 роки
|
Ініціатор розроблення програми
|
КП «Джерело-комунсервіс» |
|
|
Розробник програми |
КП «Джерело-комунсервіс» |
|
|
Співрозробник програми |
Любашівська селищна рада |
|
|
Відповідальний виконавець програми |
КП «Джерело-комунсервіс» |
|
|
Учасники програми |
КП «Джерело-комунсервіс», постійна комісія з питань житлово-комунального господарства та комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг, постійна комісія з питань планування ,фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку |
|
|
Термін реалізації програми |
2026-2028 роки |
|
|
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми |
селищний бюджет |
|
|
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього (тис.грн.) |
5 518,6 |
1. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямовані заходи Програми
Програма надання фінансової підтримки комунальному підприємству «Джерело-комунсервіс» на 2026-2028 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 січня 2011 року № 148-р „Питання зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни” та спрямована на підтримку функціонування комунального підприємства для забезпечення належної реалізації його статутних завдань, вжиття заходів щодо виробництва та надання якісних, безпечних, безперебійних послуг населенню з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності і сприяння поліпшенню фінансово-господарської діяльності зазначеного підприємства.
Комунальне підприємство «Джерело-комунсервіс», що належать до спільної власності територіальної громади Любашівської селищної ради є стратегічно важливим підприємством, яке надає послуги з вивезення твердих побутових відходів, централізованого водопостачання, утримання житлово-комунального господарства та знаходиться у важкому фінансовому стані.
Для забезпечення виконання статутних завдань комунальні підприємства нерідко потребують залучення додаткового фінансування, яке сприятиме стабілізації їх фінансово-господарської діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективному використанню майна комунальної власності, оновленню виробничих потужностей, технічної бази, забезпеченню повного і своєчасного внесення платежів до бюджету.
Діючі тарифи на послуги зазначеного підприємства не повністю забезпечують відшкодування витрат на їх надання, скорочуються обсяги наданих послуг в натуральних показниках, що надаються комунальним підприємством, зростають тарифи на енергоносії, витрати на оплату праці, придбання необхідних матеріалів, сплату податків, тощо, що призводить до збиткової діяльності та неспроможності своєчасно та в повному розмірі розраховуватись за зобов’язаннями. Несвоєчасна оплата за нарахованими податковими зобов’язаннями (єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб, тощо), зобов’язаннями зі сплати за спожиті енергоносії, інших складових витрат підприємства призводить до збільшення збитків підприємства.
Фінансовий стан комунального підприємства є критичним через податкове навантаження, велику кількість абонентів, що розташовані на всій території громади, неможливість встановлення економічно-обгрунтованих тарифів, які є не підйомними для споживачів. Такий стан справ призводить до порушень трудового законодавства, в частині своєчасної виплати заробітної плати, неякісного надання послуг комунальним підприємством, унеможливлює придбання необхідної техніки, якісних матеріалів та ускладнює роботу КП в цілому, впливає на якість виконання послуг. Для збільшення обсягу виконання таких послуг та робіт необхідно збільшення штатної чисельності та поновлення наявного парку машин і механізмів. Але для придбання техніки на поновлення в підприємства відсутні обігові кошти. Підприємство потребує придбань за рахунок капітальних вкладень. Зважаючи на це, у підприємства є потреба в отриманні фінансової підтримки з бюджету Любашівської селищної ради.
Вищенаведені чинники призвели до зменшення у Підприємства власних обігових коштів для забезпечення належного надання послуг з вивезення побутових відходів, централізованого водопостачання , утримання житлово-комунального господарства , виплати заробітної плати, платежів до бюджету, придбання матеріалів для виконання робіт по утриманню та оновленню інженерних мереж, по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, придбання необхідних технічних засобів, оновлення матеріальної бази підприємства та інші.
2. Мета Програми
Підтримка комунального підприємства для забезпечення його надійного та безперебійного функціонування, поліпшення фінансово-економічного стану спрямовується на:
- підтримку функціонування комунального підприємства для забезпечення належного обслуговування населення селища та сіл на виконання відповідних статутних завдань;
- зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни комунального підприємства;
- раціональне використання та збереження основних засобів та інших активів;
- оптимізацію витрат коштів щодо утримання матеріально-технічної бази;
- створення належних умов для здійснення комунальним підприємством поточної діяльності з виробництва та надання якісних послуг споживачам;
- поліпшення інвестиційної діяльності, направленої на проектування та енергоаудит, переоснащення, відновлення та реконструкцію виробничих потужностей;
- своєчасне здійснення розрахунків із заробітної плати, оплати поточних рахунків за спожиті енергоносії, комунальні послуги, матеріально-технічні ресурси, сплати податків і зборів;
- забезпечення своєчасної підготовки підприємства до роботи в осінно-зимовий період, проведення в повному обсязі ремонтних та відновлювальних робіт, надання відповідних послуг споживачам;
- упровадження заходів з енергозбереження та прогресивних технологій, скорочення витрат підприємства на виробництво послуг;
- придбання основних засобів, новітнього технологічного обладнання, інших активів та матеріальних цінностей;
- своєчасне проведення капітальних ремонтів об’єктів і споруд, мереж і комунікацій;
- залучення додаткових коштів на оновлення виробничих потужностей та зниження рівня аварійності об’єктів;
- раціональне використання та збереження майна, розвиток виробничої і соціальної баз комунального підприємства;
- збереження ефективного використання майна, що належить до власності територіальної громади ;
- забезпечення інших заходів за рахунок фінансової підтримки комунального підприємства.
3. Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми, обсяги та джерела фінансування, строки та етапи виконання
Фінансове забезпечення виконання Програми здійснюється у відповідності до чинного законодавства за рахунок коштів селищного бюджету Любашівської територіальної громади в межах бюджетних призначень, затверджених на її виконання на відповідний бюджетний період.
Фінансування заходів, передбачених Програмою, здійснюватиметься на підставі листа-подання (клопотання) комунального підприємства з наведеним обґрунтуванням щодо необхідності відповідної фінансової підтримки підприємства, за рахунок поточних та капітальних трансфертів через перерахування коштів з рахунку, відкритому в органі Державної Казначейської Служби, на рахунок відповідного одержувача бюджетних коштів та згідно Порядку надання та використання коштів селищного бюджету у вигляді фінансової підтримки (Додаток №1).
Надання фінансової підтримки комунальному підприємству передбачає здійснення поточних трансфертів за рахунок загального фонду та коштів спеціального фонду (бюджету розвитку) селищного бюджету.
Головним розпорядником коштів на виконання Програми є Любашівська селищна рада.
Одержувачем бюджетних коштів є комунальне підприємство «Джерело-комунсервіс».
Фінансова підтримка надається на підставі ст.ст. 60, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 71, 91 Бюджетного кодексу України.
Фінансування Програми здійснюється шляхом:
1. Надання поточних трансфертів комунальному підприємству за рахунок загального фонду селищного бюджету.
2.Інвестування в необоротні активи за рахунок спеціального фонду селищного бюджету (бюджет розвитку) .
Комунальне підприємство подає головному розпоряднику бюджетних коштів лист-звернення, з наведеними обґрунтуваннями щодо необхідності надання фінансової підтримки.
Фінансове забезпечення виконання заходів Програми здійснюється за рахунок коштів селищного бюджету, наданих комунальним підприємствам на безповоротній основі, або інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
Обсяги фінансування за рахунок коштів селищного бюджету визначаються рішенням про селищний бюджет на відповідний рік (з урахуванням внесених протягом року змін та доповнень).
Комунальне підприємство використовує кошти, отримані у вигляді фінансової підтримки, відповідно до плану використання бюджетних коштів, погодженого в установленому порядку з головним розпорядником бюджетних коштів .
Контроль за фінансуванням комунального підприємства здійснює головний розпорядник бюджетних коштів.
Відповідальність за цільове та законне використання коштів, які були отримані відповідно до Програми, та відповідність проведених видатків фінансовим планам, висновкам та планам використання бюджетних коштів комунального підприємства, несе керівник комунального підприємства.
Комунальне підприємство з метою підтвердження використання коштів, які були отримані відповідно до Програми, щоквартально надають головному розпоряднику бюджетних коштів (за попереднім узгодженням з керівником структурного підрозділу селищної ради до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство та заступником селищного голови до функціональних повноважень якого віднесено координацію роботи зазначеного структурного підрозділу) звіти про виконання фінансових планів разом із пояснювальною запискою щодо результатів діяльності із зазначенням напрямів використання вищезазначених коштів, причин відхилень фактичних показників від планових.
Орієнтовний обсяг фінансування по Програмі наведено в таблиці 1.
Таблиця 1.Ресурсне забезпечення «Програми фінансової підтримки КП «Джерело-комунсервіс» на 2026-2028 роки»
|
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання програми |
Усього витрат на виконання програми, (грн.)
|
|
1 |
2 |
3 |
|
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
|
5 518 600,00 |
|
селищний бюджет |
2026 рік |
5 018 600,00 |
|
селищний бюджет |
2027 рік |
400 000,00 |
|
селищний бюджет |
2028 рік |
100 000,00 |
4. Напрями діяльності та заходи Програми
Пріоритетними завданнями, на виконання яких спрямована Програма є:
-зміцнення матеріально-технічної бази комунального підприємства;
-сприяння створенню належних умов для здійснення комунальними підприємствоми своєї поточної діяльності по наданню якісних послуг споживачам ;
-залучення додаткових коштів на оновлення виробничих потужностей та зниження рівня аварійності об’єктів.
Напрямки реалізації Програми наведено в таблиці 2.
Таблиця 2. Напрями (завдання) діяльності та заходи Програми фінансової підтримки КП «Джерело-комунсервіс»
|
Найменування напрямів використання |
2026 р |
2027 р. |
2028 р. |
Всього (грн.) |
|
Придбання труб водопровідних та фітінгів |
200 000,00 |
100 000,00 |
300 000,00 |
|
|
Придбання насосних агрегатів та електродвигунів |
100 000,00 |
100 000,00 |
200 000,00 |
|
|
Поточний ремонт насосних агрегатів та електродвигунів |
50 000,00 |
50 000,00 |
50 000,00 |
150 000,00 |
|
Придбання ПММ (дизпаливо) |
400 000,00 |
100 000,00 |
|
500 000,00 |
|
Послуги спецтехніки (автокран, екскаватор) |
100 000,00 |
50 000,00 |
50 000,00 |
200 000,00 |
|
Придбання запчастин (вал відбору, редуктор і т.п.) |
300 000,00 |
|
|
300 000,00 |
|
Оплата енергоносіїв |
2 300 000,00 |
|
|
2 300 000,00 |
|
Придбання покришок для автомобіля |
35 600,00 |
|
|
35 600,00 |
|
Оплата послуг з розробки плану управління відходами та класифікації відходів |
33 000,00 |
|
|
33 000,00 |
|
Придбання башт Рожновського |
1 500 000,00 |
|
|
1 500 000,00 |
|
Разом |
5 018 600,00 |
400 000,00 |
100 000,00 |
5 518 600,00 |
- Очікувані результати від реалізації Програми
Надання фінансової підтримки комунальному підприємству сприятиме:
- реалізації політики у сфері житлово-комунального господарства та підвищенню рівня якості послуг, що надаються населенню;
- ефективному використанню майна, що належить до комунальної власності територіальної громади ;
- упорядкуванню розрахунків комунального підприємства з енергопостачальними організаціями за спожиті в процесі виробництва енергоносії ( електроенергія) та скороченню, у разі наявності, кредиторської заборгованості ;
- створенню умов стабільної та беззбиткової роботи комунального підприємства при здійсненні своєї господарської діяльності та підвищення відповідальності за якість обслуговування споживачів;
- підвищенню надійної роботи виробничих потужностей комунального підприємства;
- дотриманню нормативів, норм, стандартів, порядків і правил під час виробництва та надання послуг;
- проведенню комплексної модернізації та переоснащення технічної бази підприємств з метою зменшення ресурсоспоживання і дотримання екологічних нормативів;
- забезпеченню населення якісною питною водою;
- вирішенню інших проблемних питань, що виникають при наданні відповідних послуг комунальним підприємством;
- стабільній роботі комунального підприємства відповідно до їх функціональних призначень щодо надання послуг мешканцям територіальної громади;
- збільшенню обсягів виробництва, робіт та послуг за рахунок зміцнення матеріально-технічної бази комунальних підприємств, придбанню нової техніки, необхідного обладнання, механізмів та їх підтримання в належному стані;
- зменшенню енерговитрат за рахунок встановлення енергозберігаючого обладнання;
- покращенню якості послуг, надійності житлово-комунального обслуговування жителів громади;
- ліквідуванню критичного рівня зносу основних фондів у житлово - комунальному комплексі;
- скороченню нераціонального використання ресурсів на підприємстві.
6.Координація та контроль за ходом виконання Програми
Підготовка аналізу виконання Програми покладається на виконавців по напрямкам та завданням, які готують і подають до Любашівської селищної ради окремо узагальнену інформацію про стан виконання Програми та пояснювальну записку про роботу щодо її виконання, у разі невиконання – обґрунтування причин.
Після закінчення установленого строку виконання Програми не пізніше, ніж у місячний строк виконавці по напрямкам та завданням складають підсумковий звіт про результати її виконання та подають його на розгляд селищної ради разом із пояснювальною запискою.
Контроль за виконанням Програми покладено на постійну комісію селищної ради з питань житлово-комунального господарства та комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг.
Директор КП «Джерело-комунсервіс» Євген ОВЧАР
Додаток 1
до Програми надання фінансової підтримки
комунального підприємства «Джерело-комунсервіс» на 2026-2028 роки
ПОРЯДОК
надання та використання коштів селищного бюджету у вигляді фінансової підтримки
Цей Порядок визначає механізм надання та використання коштів селищного бюджету у вигляді фінансової підтримки комунального підприємства, засновником якого є Любашівська селищна рада у рамках Програми надання фінансової підтримки комунальному підприємству «Джерело-комунсервіс» на 2026-2028 роки (далі - Програма).
1. Фінансова підтримка комунальному підприємству надається на безповоротній основі для забезпечення належної реалізації статутних завдань, посилення фінансово-бюджетної дисципліни, вжиття заходів для надання якісних, безпечних, безперебійних послуг населенню з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності громади і сприяння поліпшенню фінансово-господарської діяльності зазначеного підприємства відповідно до Програми.
2. Надання фінансової підтримки комунальному підприємству здійснюється головним розпорядником бюджетних коштів, в особі Любашівської селищної ради.
3. Фінансова підтримка комунального підприємства надається за рахунок коштів селищного бюджету в обсягах, передбачених рішенням селищної ради про селищний бюджет на відповідний рік, або інших джерел, не заборонених чинним законодавством України, відповідно до фінансового плану, затвердженого в установленому порядку рішенням селищної ради.
4. Фінансова підтримка надається як поточні трансферти комунальним підприємствам, які включені до мережі головного розпорядника бюджетних коштів як одержувачі бюджетних коштів та використовується відповідно до погодженого в установленому порядку плану використання бюджетних коштів.
Фінансова підтримка надається за відповідним до сфери діяльності кодом Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів (далі – ТПКВКМБ), за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» шляхом перерахування коштів на рахунок підприємства, відкритий в органах державної казначейської служби України, відповідно до плану використання бюджетних коштів, затвердженого керівником підприємства за погодженням з розпорядником бюджетних коштів. Реєстрація бюджетних зобов’язань здійснюється органами державної казначейської служби України у порядку, встановленому законодавством.
5. За КЕКВ 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» із спеціального фонду селищного бюджету (бюджету розвитку) на поповнення фонду власних основних засобів і нематеріальних активів, фонду власних оборотних засобів і засобів обігу та проведення інших витрат комунального підприємства.
Перерахування цих коштів здійснюється на розрахунковий рахунок комунального підприємства, відкритий в органах державної казначейської служби України , відповідно до плану використання бюджетних коштів.
6. На підставі листів з пропозиціями на перерахування фінансової підтримки комунального підприємства, структурний підрозділ Любашівської селищної ради, до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство за погодженням з заступником селищного голови до функціональних повноважень якого віднесено координацію роботи зазначеного структурного підрозділу, надає до фінансового відділу пропозиції на фінансування, згідно з помісячним розписом селищного бюджету.
7. Закупівля товарів, робіт, послуг та проведення інших платежів комунальним підприємством здійснюється у визначеному законодавством порядку.
8. Контроль за фінансуванням комунального підприємства відповідно до Програми здійснює відповідний структурний підрозділ Любашівської селищної ради, до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство та заступник селищного голови до функціональних повноважень якого віднесено координацію роботи зазначеного структурного підрозділу.
9. Відповідальність за цільове та законне використання коштів, які були отримані відповідно до Програми та Порядку, відповідність проведених видатків фінансовим планам, висновкам та планам використання бюджетних коштів комунального підприємства несе керівник комунального підприємства.
10. Комунальне підприємство для підтвердження цільового та законного використання бюджетних коштів, які були отримані згідно з цим Порядком, щоквартально надають відповідному структурному підрозділу Любашівської селищної ради, до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство, звіти про виконання фінансових планів разом із пояснювальною запискою щодо результатів діяльності із зазначенням напрямів використання вищезазначених коштів, причин відхилень фактичних показників від планових.
11. Складання та подання бюджетної звітності про використання бюджетних коштів здійснюється комунальним підприємством в установленому законодавством порядку.