Про затвердження Програми «охорони навколишнього природнього середовища на території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки»
ХLIX сесія VIIІ скликання
ПРОЕКТ Р І Ш Е Н Н Я
2026 року №
Про затвердження Програми «охорони навколишнього природнього середовища на території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки»
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища» від 25.06.1991 року № 1264- XII, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» від 17.09.1996 року № 1147 та враховуючи «Методичні рекомендації щодо порядку розроблення регіональних програм, моніторингу та звітності про їх виконання» від 04.12.2006 року № 367, заслухавши інформацію начальника відділу земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища Любашівської селищної ради про затвердження Програми «Охорони навколишнього природнього середовища на території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки», враховуючи рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку, селищна рада
ВИРІШИЛА:
- Затвердити Програму «охорони навколишнього природнього середовища на території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки» (додається)
2. Фінансовому управлінню Любашівської селищної ради фінансування Програми проводити в межах затверджених асигнувань на бюджетний рік.
3. Це рішення:
може бути зупинено селищним головою у п'ятиденний строк з моменту його прийняття і внесено на повторний розгляд ради із обґрунтуванням зауважень (частина четверта статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»);
може бути оскаржено в адміністративному суді в шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України), якщо інший порядок не передбачений чинним законодавством;
набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення на веб-сайті Любашівської селищної ради: https://lubashivska-gromada.gov.ua/ (стаття 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи.
Селищний голова Геннадій ПАВЛОВ
Додаток
до рішення селищної ради
від _________ 2026 року № ____
Програма
охорони навколишнього природного середовища
на території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки
Любашівка -2026
Паспорт
Програми охорони навколишнього природного середовища
на території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки
(далі-Програма)
|
1. |
Ініціатор розроблення Програми: |
|
|
2. |
Розробник Програми: |
|
|
3. |
Відповідальний виконавець Програми: |
|
|
4. |
Учасник Програми: |
- Виконавчий комітет Любашівської селищної рада, КУ «Зеленбуд», КП «Джерело комунсервіс» |
|
5. |
Термін реалізації Програми |
|
|
6. |
Перелік бюджетів які беруть участь у фінансуванні Програми |
|
|
7. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми |
200,0 тис.грн. |
|
7.1. |
тому числі: кошти місцевого бюджету |
2026 рік - 60,0 тис.грн. 2027 рік - 70,0 тис.грн. 2028 рік - 70,0 тис.грн. |
ВСТУП
Програма охорони навколишнього природнього середовища території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища» від 25.06.1991 року № 1264- XII, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» від 17.09.1996 року № 1147 та враховуючи «Методичні рекомендації щодо порядку розроблення регіональних програм, моніторингу та звітності про їх виконання» від 04.12.2006 року № 367.
Сучасний екологічний стан навколишнього природного середовища потребує вжиття природоохоронних заходів, спрямованих на підвищення рівня соціально – економічного розвитку громади.
Підставою для розроблення Програми є наявність проблем на території підвідомчій селищній раді, розв'язання яких потребує залучення бюджетних коштів, коштів Обласного фонду охорони навколишнього середовища, координації спільних дій органу місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та населення.
1.Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Екологічна ситуація на території Любашівської громади характеризується відносною стабільністю показників – однак багато проблем потребують вирішення:
1). Несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів населення є суттєвим чинником негативного впливу на земельні та водні ресурси селищної ради і здоров’я людей. Накопичення побутового сміття в лісозахисних смугах впродовж автомобільних доріг, в лісонасадження, поблизу ставків та водних об’єктів, в зоні житлової забудови є одним із потенційних джерел забруднення довкілля і являють собою велику загрозу навколишньому природньому середовищу та підлягає утилізації. Тому одним із пріоритетних питань захисту навколишнього природного середовища на території ради є охоплення максимальної кількості населення селищної ради послугами по вивозу відходів та локалізація стихійних звалищ. Зростанню кількості твердих побутових відходів (далі ТПВ) сприяють товари одноразового використання; товари народного споживання з короткочасним терміном служби людині, які ми купуємо, споживаємо та викидаємо не дивлячись на їх залишкову вартість.
Сприяє росту потоку сміття і тара, яка до того ж видозмінює його. Так за останні п’ятдесят років в твердих побутових відходах зменшилась кількість скла та металічних банок, в той же час значно зросла кількість пластику та інших полімерних матеріалів. На сучасному етапі розвитку суспільства кожна людина за даними статистики в середньому за одну добу створює до 1,5 кг твердих побутових відходів. І мають тенденцію до постійного зростання, що заставляє місцеву владу постійно шукати оптимальні шляхи утилізації побутових відходів населення.
Необхідно розробити «Схеми санітарного очищення території громади» та системи роздільного збирання ТПВ, недостатня кількість, а деяких старостатах відсутні контейнери для перевезення і складування ТПВ.
Пріоритетом у поводженні з відходами має стати діяльність спрямована на зменшення утворення відходів, роздільне збирання твердих побутових відходів.
2). Водопостачання та водовідведення. Комунальне підприємство “Джерело-комунсервіс”селищної ради, яке надає послуги по водопостачанню та водовідведенню, наразі стикається з низкою критичних викликів: незадовільний стан та високий рівень зношеності основних фондів систем питного водопостачання й водовідведення; застосування застарілих технологій та обладнання у водопровідно – каналізаційних системах; низький рівень використання установлених виробничих потужностей централізованих систем, що потребує їх оптимізації та модернізації; підвищення рівня аварійності систем та інфраструктурних мереж; висока енергоємність наданих послуг із водопостачання та каналізаційних стоків; надмірне енергоспоживання, високий рівень витоків та неврахованих втрат води та інше.
Найскладнішим у фінансовому відношенні є питання будівництва, реконструкції та капітального ремонту каналізаційних мереж, об’єктів зливової каналізації, які належать до комунального майна.
3).Стан озеленення на території Любашівської громади потребує подальшого розширення та коригування.
Насадження обмеженого користування представлені озелениними територіями присадибної забудови, шкіл, дитячих садків та інші.
Зелені насадження формують ландшафт населених пунктів, є місцем повсякденного відпочинку населення, вони покращують природне середовище.
Стан зеленої зони територіальної громади такий, що значна частина зелених насаджень досягла вікової межі і потребує негайної заміни в зв’язку із тим, що більшість із них фаутні, напівсухі і знаходяться в аварійному стані; загрожують безпеці людей, будівель та автотранспорту.
Розвиток зеленого господарства виконується переважно за рахунок створення локальних зелених зон: паркових насаджень, скверів, фруктових садів.
Актуальна на сьогодні: забезпечення обслуговування зелених насаджень в межах жилої забудови (прибудинкових територій житлових масивів), вздовж вулиць та доріг населених пунктів; оновлення існуючих насаджень і створення нових скверів та зеленої зони; ліквідація сухостою, аварійних, фаутних та уражених дерев.
4).Боротьба з карантинними бур’янами. Внаслідок масового розповсюдження карантинних рослин на території громади створилася загроза втрати земель для сільськогосподарського виробництва та заподіяння шкоди здоров’ю місцевого населення.
Основними місцями поширення цих культур є відомчі смуги автомобільних та залізничних шляхів, узбіччя польових доріг, пустирі, звалища, береги ставків, яри, присадибні ділянки. Захоплюючи нові площі, карантинні рослини пригнічують іншу рослинність, порушують нормальне природне функціонування місцевих екологічних систем і створюють навколо себе власну екосистему, неприйнятну для природи нашої місцевості.
Найефективніші засоби боротьби – хімічний або механічний, які потрібно використовувати навесні на початку вегетаційного періоду. Проти карантинних рослин рекомендується застосовувати препарати гліфосатної групи, у тому числі: раундап, чистопол, антибур’ян, напал, торнадо.
5).Існуючий екологічний стан водойм. Водні ресурси перебувають у критичній ситуації, так як за час існування водойм за рахунок наносів відбулося замулення, внаслідок чого утворились мілководні зони, які поросли очеретом, тростиною і поступово перетворюються у болото. На цих ділянках створюється несприятливі екологічні умови. Заболочення території сприяє розмноженню різних інфекційних мікроорганізмів.
Проведення робіт з очистки водойм є вкрай важливим питанням для якісної подальшої експлуатації водойм.
2.МЕТА ПРОГРАМИ
Дана Програма спрямована на реалізацію державної політики у сфері екології, підтримання природного середовища на належному рівні. Любашівська селищна рада знаходиться в степовій зоні, тому потрібно постійно дбати про догляд за зеленими насадженнями, використовувати навколишнє природне середовище з користю для населення, поліпшуючи ґрунтозахисні системи, створюючи захисні зелені лісосмуги, здійснюючи інші заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.
Програма розроблена з метою забезпечення екологічної безпеки, захисту життя і здоров’я мешканців територіальної громади від негативного впливу зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонії взаємодії суспільства і природи.
3.ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА НАПРЯМКИ ПРОГРАМИ
Враховуючи реальний стан довкілля, який сформувався на території, основними завданнями програми охорони навколишнього природного середовища та пріоритетними напрямками екологічної політики селищної ради є:
3.1.Охорона і раціональне використання земель
- Забезпечення охорони та раціонального використання земель на території Любашівської селищної ради:
- Проведення агролісотехнічних заходів на ярах, балках та інших ерозійно небезпечних землях;
- Рекультивація порушених земель та використання родючого шару ґрунту під час проведення робіт, пов’язаних із порушенням земель;
- Рекультивація територій стихійних сміттєзвалищ;
- Засипка і виположування ярів, балок з одночасним їх дренуванням;
- Заходи пов’язані з створенням захисних лісових насаджень на еродованих землях, вздовж водних об’єктів та полезахисних смуг;
- Поліпшення малопродуктивних земельних угідь;
- Проведення обстеження ґрунтів;
- Боротьба з карантинними рослинами;
- Утримання газонів та узбіч центральних доріг.
3.2.Охоронна і раціональне використання природних ресурсів
- Ліквідація наслідків буреломів, сніголомів, вітровалів;
- Ліквідація негативних наслідків техногенного впливу на лісові насадження;
- Проведення заходів з виявлення запасів природних рослинних ресурсів, затрати на їх охорону і відтворення;
- Заходи з озеленення – посадка нових зелених насаджень в парках громади, в придорожніх смугах; озеленення вулиць та розширення паркових зон;
- Заходи по боротьбі з хворобами дерев, виявлення сухостоїв на території населених пунктів;
- Заходи з проведення робіт пов’язаних з поліпшенням технічного стану та благоустрою водойм;
- Утримання клумб, квітників, парків та скверів.
3.3Раціональне використання і збереження побутових відходів
- Розроблення Схеми санітарного очищення території селищної ради;
- Придбання контейнерів для перевезення і складування ТПВ.
3.4.Покращення водопостачання та водовідведення
- Впровадження нових форм і методів фінансового забезпечення інноваційного розвитку;
- Реалізації інноваційно- інвестиційного шляху розвитку КП Джерело-комунсервіс” у сфері водопостачання та водовідведення;
- Створення гнучної системи співпраці між приватним сектором і державою, у рамках якої комерційні прагнення ділових структур можуть ефективно поєднуватися з вирішенням ключових загальнонаціональних завдань щодо впровадження інновацій у сферу водопровідно – каналізаційного господарства;
- Залучення ініціативних груп мешканців громади для проведення робіт по каналізуванню та їх співфінансування;
- Зменшення негативного впливу на навколишнє природнє середовище, зменшення попадання фекальних стоків у підземні води та поверхневі водотоки, ліквідація вигрібних ям;
- Забезпечення протягом 2026 – 2028 років фінансування робіт згідно з програмою по каналізуванню;
- Щорічне, враховуючи реальну ситуацію, коригування Програми з метою визначення першочергових заходів.
4.ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ
Основним джерелом фінансування Програми є акумуляція коштів селищного бюджету та бюджети інших ринків (обласний фонд охорони навколишнього природного середовища), інші джерела фінансування не заборонені законодавством:
- збори за забруднення навколишнього природного середовища, відповідно до ст.46 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
- грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності;
- цільових та інших добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян.
Кошториси витрат на реалізацію Програми складаються по мірі потреб та затверджуються на сесіях Любашівської селищної ради.
5.ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ
Виконання Програми надасть можливість забезпечити:
- Реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, поліпшення екологічної ситуації, екологічного балансу навколишньої території.
- Досягнення покращення екологічної ситуації на території буде проводитись в двох напрямках:
а) впровадження заходів, спрямованих на зменшення прямого та опосередкованого впливу людей і господарств на природу і цілому та (або) окремі її елементи (зменшення антропогенного навантаження на природу);
б) впровадження заходів, спрямованих на підвищення екологічного рівня території.
Впровадження заходів Програми дозволить досягти наступних результатів:
- Зменшення викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря;
- Попередження забруднення поверхневих і підземних вод внаслідок покращення роботи селищних очисних споруд, реконструкції існуючих і будівництва нових каналізаційних мереж;
- Залучення приватних інвестицій та відповідно покращення фінансово – господарського становища комунального підприємства “Джерело-комунсервіс”;
- Вдосконалення діючого порядку ціноутворення на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, а саме – перехід до стимулюючого тарифоутворення;
- Збереження водного балансу: відновлення, підтримка в належному стані джерел питної води;
- Покращення стану земель шляхом ліквідації стихійних звалищ ТПВ, запобігання їх утворенню; підвищення рівня організації роботи з населенням щодо поводження з ТПВ;
- Зменшення кількості захоронення промислових і твердих побутових відходів внаслідок запровадження новітніх технологій;
- Покращення стану зелених насаджень на території Любашівської селищної ради за рахунок знесення аварійних, фаутних дерев та сухостою, пухонесучих тополь, розширення паркових зон, боротьба з карантинними рослинами, озеленення вулиць на території ради;
- Покращення технічного стану та благоустрою водойм для якісної їх подальшої експлуатації.
- КООРДИНАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Координація за ходом виконання Програми покладається на відділ земельних відносин та охорони навколишнього середовища Любашівської селищної ради.
Контроль за ходом реалізації та виконанням Програми здійснює постійна комісія селищної ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.
Секретар ради Людмила МОКРЯК
Начальник відділу земельних відносин
та охорони навколишнього середовища
селищної ради Оксана ДЕХТЯРЕНКО
Додаток 1
до Програми
Ресурсне забезпечення
Програми охорони навколишнього природного середовища
на території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки
тис.грн
|
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
Усього витрат на виконання Програми |
||
|
2026рік |
2027 рік |
2028 рік |
||
|
Обсяг ресурсів, усього |
60,0 |
70,0 |
70,0 |
200,0 |
|
місцевий бюджет, у тому числі: |
60,0 |
70,0 |
70,0 |
200,0 |
Додаток 2
до Програми
ЗАХОДИ
до Програми охорони навколишнього природного середовища на території Любашівської селищної ради на 2026 – 2028 роки
|
№ п/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Джерело фінансування |
Відповідальні виконавці |
|
1 |
Озеленення вулиць на території громади, розширення паркових зон |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів |
Любашівська селищна рада, КУ «Зеленбуд» |
|
2 |
Ліквідація аварійних, фаутних дерев та сухостою, кронування дерев та обрізання гілок дерев
|
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів |
Любашівська селищна рада, КУ «Зеленбуд» |
|
3 |
Боротьба з карантинними рослинами: 3.1 розроблення технології внесення гербіцидів по кожній площі індивідуально; 3.2 придбання та внесення гербіцидів; 3.3 косіння вручну та механічними транспортними засобами |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів, власні кошти підприємств та організацій на території громади, місцевих мешканців |
Любашівська селищна рада, КУ «Зеленбуд», КП «Джерело комун сервіс» підприємства та організації на території громади, місцеві мешканці |
|
4 |
Закупівля та висадка саджанців дерев і квітів, розбивка клумб, квітників |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів |
Любашівська селищна рада, КУ «Зеленбуд» |
|
5 |
Утримання газонів та узбіч центральних доріг, парків та скверів |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів |
Любашівська селищна рада, КУ «Зеленбуд» |
|
6 |
Роботи пов’язані з поліпшенням технічного стану та благоустрою водойм на території громади |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів |
Любашівська селищна рада, КУ «Зеленбуд» |
|
7 |
Реконструкція мереж централізованого водопостачання в населених пунктах громади |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів, обласний фонд охорони навколишнього середовища |
Любашівська селищна рада, КП «Джерело комунсервіс», залучені спеціалізовані підприємства |
|
8 |
Реконструкція систем водовідведення |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів, обласний фонд охорони навколишнього середовища |
Любашівська селищна рада, КП «Джерело комунсервіс», залучені спеціалізовані підприємства |
|
9 |
Ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ, вирішення проблем пов’язаних із вивезенням та утилізацією твердих побутових та інших небезпечних відходів |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів |
Любашівська селищна рада, КП «Джерело комунсервіс», КУ «Зеленбуд» |
|
10 |
Проведення комплексу робіт із рекультивації сміттєзвалища |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів, обласний фонд охорони навколишнього середовища |
Любашівська селищна рада, КП «Джерело комунсервіс», залучені спеціалізовані підприємства |
|
11 |
Закупка та встановлення урн та контейнерів для сміття |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів |
Любашівська селищна рада, КП «Джерело комун сервіс» |
|
12 |
Укріплення земельних ділянок комунальної власності 10.04 Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів, обласний фонд охорони навколишнього середовища |
Любашівська селищна рада, КУ «Зеленбуд», КП «Джерело комунсервіс», залучені спеціалізовані підприємства |
|
13 |
Проведення вимірювання показників якості питної води |
2026 – 2028 роки |
Місцевий бюджет, в межах наявних вільних залишків коштів |
Любашівська селищна рада, КП «Джерело комунсервіс» |
Секретар ради Людмила МОКРЯК
Начальник відділу земельних відносин
та охорони навколишнього середовища
селищної ради Оксана ДЕХТЯРЕНКО